Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar 2024

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar 2024

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar 2024

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar: Herkesin toplu olarak yaşadığı büyük yaşam alanlarını apartman denir. Bu apartmanda huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşayabilmek için çeşitli kurallara uyulması gerekmektedir. Özellikle her sene değişebilen bu kurallara uyulduğu takdirde her daire daha huzurlu ve barış içinde oturmanın sırrını çözmüş olur. Bu kurallar yasalar ile desteklendiği için yasalara ve kurallara uymayan kişiler cezalandırılma yeteneğine sahiptir. Bu sayede tam bir hiyerarşi ve huzurlu bir yaşam alanı oluşturmak mümkün olur. Bu nedenle apartman kuralları herkes tarafından uyulması gereken ve yasal sınırlarla belirlenmiş birtakım kurallardan meydana gelir.

Apartman kuralları belirlenirken herkesin bu kurallara uzayabileceği şekilde düzenlenmesi gerekir. Öte yandan genellikle apartman kuralları, rahat temizlik yapılması ve işlemlerin çok daha pratik bir şekilde hallolması için de belirlenebilir. Burada uyulması gereken pek çok farklı kural bulunur. Kısaca şu şekilde, herhangi bir apartmanda olabilecek apartman kuralları listesi yapmak mümkün olabilir;

  • Akşam belirli bir saate kadar tüm çöplerin kapı önüne çıkarılması gerekmektedir. Bu sayede çöpler belirli bir saatte tümüyle toplanabilir ve yerlerin silinip süpürülmesi için vakit kazanılmış olur. Geç saatte çıkartılan çöpler tüm gün orada duracağı için hijyenik açıdan insan sağlığını tehdit edebilmektedir. Bu nedenle yönetimin belirlediği saate kadar herkesin evsel atıklarını kapı önüne çıkararak kapıcının alması sağlanmalıdır.
  • Belirli bir saatten sonra yüksek sesle müzik veya konuşma gerçekleştirilmemesi belirli kurallar arasında yer alır. Apartman kuralları arasında olan bu gürültü maddesi sayesinde herkes huzurlu bir şekilde ertesi gün için enerji toplamak adına uykuya dalabilir. Genellikle yüksek ses ve şiddetli işlerin gece saatlerinde yapılmaması bu sebeple oldukça önemlidir ve kurallar dahilinde belirtilebilir.
  • Diğer uyulması gereken kurallar arasında da en belirgin olanı aidat ödemelidir. Özellikle kapıcı maaşı ve diğer tüm giderler belirli bir tarihte ödenmek zorunda olduğu için herkesin belirlenen tarihe kadar payına düşen aidat ödemesini gerçekleştirmesi beklenir. Bu sayede herhangi bir gecikme olmadan diğer ödemesi yapılacak işler de aksama almış olur. Apartman kuralları arasında yer alan aidat maddesi sayesinde tüm düzen olduğu gibi ve rahat bir şekilde devam edebilme avantajına sahip olur.

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar

Otopark Kuralı

Her apartmanda olmasa da pek çok apartmanın kendine ait bir otopark alanı bulunur. Özellikle otoparkı bulunan apartmanda belli başlı farklı kuralların yer alması söz konusu olur. Otopark kuralı genellikle arabası olan kişileri ilgilendirir. Alanın temizlenmesi ve otomat sisteminin getirilmesiyle oluşturulan bu sistem sayesinde akrabalarınızı güvenli bir şekilde evlerinizin otoparkında park etmeniz söz konusu olur. Bunun için apartman yönetimi tarafından belirlenen otopark kuralı uygulanır.

Belirli bir aidatın karşılığında aldığınız otopark anahtarı sayesinde araçlarınızı istediğiniz zaman buraya güvenilir bir yere koyma imkanına sahip olursunuz. Özellikle bu sayede araçlarınızın zarar görmesini engelleyebileceğini iz gibi belirli bir alan bulmak zorunda kalmazsınız. Her bir apartman dairesi için gerekli olan ve özellikle alanlarla belirtilen bu yerlere kendi aracınızdan başka bir araç konmasını da engellemiş olursunuz. Bu sayede pek çok kişiyi rahatlıkla otopark kurallarını ihlal etmeden güvenli bir şekilde park etme avantajına sahip olurlar.

Evcil Hayvan Maddesi

4

Pek çok kişi kendi yaşam alanlarında evcil bir hayvan bakma özgürlüğüne sahiptir. Genellikle evlerde beslenen hayvanlar, apartman kuralları ile çerçevelenmiş olması gerekir. Evcil hayvan maddesi, tıpkı diğer maddeler gibi önemli bir kuralı barındırır. Eğer apartman yöneticileri, ev sahipleri ve benzeri kişiler tarafından alınan evcil hayvan maddesi bulunuyorsa, ister kiracı isterseniz de ev sahibi olun kurallara uyma zorunluluğu bulunur. Eğer apartman yönetimi tarafından alınan kesinlikle evcil hayvan beslenemez maddesi yer alıyorsa burada hayvan bakmamanız önerilir.

Çünkü bu kurallara aykırı bir durumdur ve bu tarz bir durumda eğer kiracı olsanız ev sahibinin sizi evden çıkarma hakkı doğar. Eğer hayvan beslemeyi planlıyorsanız, yönetim ile konuşmalı ve oy birliği ile bu maddenin kaldırılmasını sağlamanız gerekmektedir. Tüm bu madde ve kurallar diğer kişilerin de huzurunu ve ruh sağlığını koruyacak şekilde tasarlanır. Oy birliği ile verilen maddelere uyulmaması her bir apartman dairesi için gerekli bir husustur.

Aidat Maddesi

Adsiz tasarim 1

Her bir apartmanda belirlenen bir miktarda aidat ödemesi gerçekleştirilir. Düzenli olarak ödenen bu aidat genellikle aylık periyotlar ile ödeme yapılması gereken bir miktardır. Bazı apartmanlarda aidat maddesi aylık veya yıllık olarak farklılık gösterebilir. Genellikle aidat sayesinde apartmandaki ufak tefek tamir işlerinin yanı sıra yıkama temizleme ve kapıcı maaşı ödemesi gibi durumlar da söz konusu olur. Bu nedenle zamanında aidat ödemesi gerekmektedir.

Özellikle aidat maddesi içerisinde son ödeme tarihi yer alır. Bu son ödeme tarihinden bir gün bile gecikme olursa gecikme faizi işletme hakkı doğar. Bu gibi durumların yaşanmaması için özellikle her bir tarihinin kurallara uyması beklenir. Bu sayede düzenli bir şekilde apartman yönetimi yerine getirilerek olası aksaklıkların da kısa sürede önüne geçilmesi söz konusu olur. Bu tarz maddeler ile yönetim korunur ve düzgün bir yaşam biçimi benimsenir.

Apartman İçi Maddeler

Apartmanlarda uyulması gereken bir diğer kurallar apartman içi maddeler ile koruma altına alınmıştır. Bunlardan en önemlisi de apartman içerisinde sigara içilmemesini barındıran bir kuraldır. Kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaktır ve özellikle kişilerin kendi evleri haricinde apartmanların kapalı alanlarında sigara içmemesi gerekir. Bu, apartman yönetim kararlarında açık bir şekilde belirtilebilir. Kurallara uyulması da tüm daireler tarafından beklenen bir davranış olarak nitelendirilir.

Apartman içi maddeler arasında bir diğer konu da apartman koridorlarına eşya konmamasıdır. Bu eşyalar kişilerin rahat yürümesini engelleyeceği gibi yerlerin temizlenmesinde de engel teşkil edebilir. Bu sebeple kurallara uymak gerekmekte ve bu konuda herkesin eşit davranması beklenmektedir.

1 1

Apartman için maddeler arasında yer alan bir diğer konu ise her yapılacak işleme eşit miktarda bir ödeme yapılmasıdır. Kiracılardan bu ödemeler istenmese de ev sahiplerinin özellikle dış cephe veya asansör onarımı gibi farklı masrafları karşılaması beklenir. Genellikle apartman için maddeler ile yer alan bu özellikler sayesinde hem bir gecikme yaşanmaz hem de olası durumların önüne geçilmesi için de vakit yaratılmış olur.

Yukarıda bahsedilen tüm maddelere uyulduğu takdirde hem güvenli hem de huzurlu bir ortamın yaratılması söz konusu olur. Tıpkı diğer şirketler gibi apartmanın da bir yönetime ihtiyacı vardır. Yönetimin sağlanabilmesi için her bir daire yaşayan kişilerin bu kurallara uyması ve yöneticiye destek olması beklenir. Özellikle kurallara uyulduğunda ve gerekli ödemelerin zamanında yapıldığında apartmandaki sorunlar da daha kısa sürede gerçekleştirilmiş olur. Kapıcı var ise bu kişilerin de sosyal haklarının karşılanması için kuralların belirlenmesi ve buna uyulması gerekmektedir. Eğer bir apartmanda yaşıyorsanız, tıpkı beraber yaşayan toplumlar gibi bir düzenin ve kurallarla çerçeveli sınırların olduğunu bilmeniz gerekir. Bu sayede çok daha huzurlu bir yaşam alanı elde etmek mümkün olur.

Menü Görüntüle